Kto może przyłączyć gaz w Warszawie?
Gazownictwo w Warszawie to bardzo rozwinięta struktura, której najmniejszym elementem jest gospodarstwo domowe. Chcąc wejść do sieci gazowej lub choćby podłączyć kuchnię gazową, nie możemy skupić się jedynie na zgodnym z prawem poborze gazu z sieci. Podłączenie zlecić należy osobie, która posiada odpowiednie uprawnienia. Niestety, coraz więcej osób sądzi, że skoro mieszkanie lub dom są podłączone do instalacji, to kuchenkę mogą podłączyć sami, przecież to nic trudnego! Nic bardziej mylnego. Poza oczywistym ryzykiem, związanym z błędnym podłączeniem sprzętu, za tego typu działanie ponieść można surowe konsekwencje.
Jakie uprawnienia powinien posiadać gazownik?
Gazownik w Warszawie, jak i innych częściach Polski, powinien posiadać uprawnienia G3, które pozwalają zajmować się eksploatacją oraz dozorem urządzeń, instalacji gazowych oraz sieci gazowych. Taki gazownik może jednocześnie zamontować urządzenie wymagające dostępu do sieci gazowej, jak i całą instalację gospodarstwa domowego. Co ważne, ma on również odpowiednie kompetencje do serwisowania i konserwacji podłączonych elementów, a także może sprawować dozór nad nimi (wykonywać okresowe przeglądy itp.). Warto dodać, że w przypadku awarii któregoś elementu instalacji, osoba z uprawnieniami G3 może podjąć się jej naprawy.

Uprawnienia G3 – do obsługi jakich urządzeń upoważniają?
Przede wszystkim warto zauważyć, że w obrębie gazownictwa w Warszawie, kontaktując się z gazownią, otrzymamy informacje nt. niezbędnych działań fachowca w naszej sprawie. Generalnie jednak osoby z uprawnieniami wymagać będzie obsługa poniższych urządzeń:
– urządzenia do produkcji paliw gazowych, generatory gazu,
– urządzenia do magazynowania paliw gazowych,
– sieci gazowe rozdzielcze o ciśnieniu nie wyższym niż 0,5 MPa,
– sieci gazowe przesyłowe o ciśnieniu powyżej 0,5 MPa,
– urządzenia i instalacje gazowe o ciśnieniu nie wyższym niż 5 kPa,
– przemysłowe odbiorniki paliw gazowych o pocy powyżej 50 kW,
– turbiny gazowe,
– aparatura kontrolno-pomiarowa.
Jak sprawdzić, czy wybrany gazownik posiada uprawnienia G3?
Każdy gazownik, który podejmuje się wykonywanej pracy, powinien mieć przy sobie zaświadczenie o wpisie do Centralnego Rejestru Osób Posiadających Uprawnienia Budowlane. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy niezwłocznie kontaktować się z gazownią lub Głównym Inspektoratem Budowlanym.