Druk wynaleziono ponad 570 lat temu. Wtedy okazało się to przełomem. Zaczęto drukować pierwsze książki, gazety. Nie potrzeba było tak wielu kopistów. Łatwiej było zdobyć książkę i tym podobne. Nie trzeba było na nie czekać. W czasach, w których nie było telefonów, komputerów i innych urządzeń elektronicznych, druk Mogilno był niezwykle ceniony. Jak jest dzisiaj?
Przełomowy rok 1450
Za datę wynalezienia druku uznano rok 1450. Kto tego dokonał? Jan Gutenberg – złotnik i drukarz z Moguncji. Co było pierwszą wydrukowaną księgą? Biblia, 42-wierszowa, wydana w 1455. Co ciekawe, jeden z 17 zachowanych egzemplarzy tego wydania znajduje się w Polsce w Pelplinie. Wtedy drukowanie jednej strony trwało aż 3 dni! Dlaczego aż tyle? Jednego dnia moczyło się papier, drugiego drukowało a na trzeci suszyło. Dopiero po takim procesie strona trafiała do oprawy. Bywało, że wydanie książki trwało aż 20 lat. Jednak powolne tempo nikogo nie zniechęcało. Wynalezienie druku zakończyło epokę poezji mówionej i śpiewanej. Co więcej, dzięki Gutenbergowi nieodłączne stało się nazwisko pisarza od jego dzieła.
Wtedy za druk traciło się życie
W tamtych latach, ludzie za druk Inowrocław gotowi byli oddać życie. Dotyczy to przede wszystkim wspomnianej już wcześniej Biblii. Ludzie gotowi byli zapłacić duże pieniądze za drukowaną książkę, gazetę, broszurę. Jak to jest dzisiaj? Druk Mogilno idzie w zapomnienie. Oczywiście są dziedziny, takie jak edukacja, gdzie książki, podręczniki, drukowane sprawdziany są niezbędne, ale patrząc na ogół coraz mniej potrzebujemy drukowanych czasopism. Dlaczego? Ponieważ nasze życie przeniosło się do świata online. W Internecie dostępnych jest wiele ebooków, audiobooków, wiadomości, artykułów rozrywkowych i tym podobnych. A że wiele z nich jest za darmo, ludzie wolą korzystać z tej opcji niż płacić za lektury drukowane.
Oczywiście nie brakuje również osób, które są molami książkowymi – prawdziwych, drukowanych książek. Tak naprawdę żaden e-book nie zastąpi nam tych pozaginanych rogów, kartek, które mają swoją historię, swój zapach.